Obowiązkowe testy na COVID dla pracowników w Niemczech

Obowiązkowe testy w NIemczechNiemieckie władze wprowadzają obowiązkowe testy dla wszystkich pracowników na COVID. W niektórych przypadkach testy należy wykonywać dwukrotnie w tygodniu kalendarzowym. Dotyczyć to może firm delegujących pracowników do Niemiec. Obowiązkowe testy finansuje pracodawca.


Co zmieniło się w Niemczech?

Niemieckie władze nałożyły na pracodawców w Niemczech obowiązek wykonywania testów na COVID dla pracowników. Obowiązkowe testy dotyczyć będą co do zasady także polskie firmy delegujące pracowników do Niemiec. Nowe obowiązki funkcjonować będą równolegle z obowiązkowymi testami przy wjeździe do Niemiec. Nowe obowiązki odczują w szczególności polskie firmy, które wysyłają na dłuższy czas pracowników do Niemiec.

Nowe zasady wejdą w życie w przyszłym tygodniu, czyli około 20-22 kwietnia 2021 r. Obowiązywać one będą na razie do 30 czerwca 2021 r. Wyniki testów należy przechowywać przez co najmniej 4 tygodnie. Brak testowania pracowników na COVID może skutkować karą do 30.000 euro.

Zasady przeprowadzania testów w Niemczech

Pracodawca zatrudniający pracowników w Niemczech, w tym pracowników delegowanych do Niemiec, powinien zapewnić obowiązkowe testy na COVID przynajmniej raz w tygodniu. Można zastosować nie tylko testy PCR, ale także testy antygenowe do własnego użytku. Koszty przeprowadzenia testów ponosi sam pracodawca, te koszty nie będą refundowane, stanowić mogą jednak koszt podatkowy (co jest istotne dla firm rozliczających podatek dochodowy w Niemczech, np. gdy powstał zakład podatkowy w Niemczech).

Obowiązkowy test trzeba przeprowadzić co najmniej raz w tygodniu kalendarzowym. Odwołanie się do tygodnia kalendarzowego może oznaczać konieczność przeprowadzenia dwukrotnie testu dla pracownika, który przebywa w Niemczech, np. od czwartku do wtorku. Obowiązek testowania dotyczy wszystkich pracowników z wyjątkiem tych, którzy pracują z domu (home office).

W określonych przypadkach pracownik powinien być przetestowany na COVID dwukrotnie w ciągu tygodnia kalendarzowego. Chodzi o sytuacje, w których pracownik jest szczególnie narażony na zakażenie koronawirusem. Podwójne testowanie dotyczy osób, które:

  • na polecenie pracodawcy nocują w zbiorowym zakwaterowaniu
  • pracują w zamkniętych pomieszczeniach
  • wykonują usługi wymagające bliskiego kontaktu z innymi, a tego kontaktu nie można uniknąć
  • wykonujący pracę z innymi pracownikami, którzy nie mają obowiązku noszenia maseczki
  • osoby, które mają częsty kontakt z innymi osobami.

Wyjątki są dość szerokie i mogą dotyczyć one znaczną część polskich firm delegujących pracowników do Niemiec. Praktyką jest to, że delegowani pracownicy nocują na zbiorowej kwaterze, mają częsty kontakt z innymi osobami lub pracują na budowach bez maseczek. Wszystkie te okoliczności wymagają przeprowadzenia podwójnych testów w każdym tygodniu kalendarzowym.

W czym możemy pomóc?

Kancelaria JLT zapewnia kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe dla firm, które delegują pracowników za granicę. Usługi doradztwa podatkowego świadczone są w ramach współpracy z zagranicznymi prawnikami i doradcami podatkowymi. W zależności od rodzaju sprawy zapewniamy wsparcie ze strony profesjonalnego specjalisty. Kancelaria JLT dokonuje również wszelkich zgłoszeń i formalności związanych z delegowaniem pracowników do innych krajów, w szczególności do Niemiec. Delegowanie pracowników za granicę to nasza specjalność.

Przeczytaj popularne artykuły:

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań