Kwarantanna w Niemczech

Działalność w Polsce a praca w Niemczech, polska firma jednoosobowa w Niemczech

Polska firma w Niemczech to rozwiązanie, które może przysporzyć wielu problemów polskim przedsiębiorcom, podejmującym aktywność zawodową w ramach własnej działalności w tym kraju. Wątpliwymi kwestiami są przede wszystkim podatki oraz ZUS. W takiej sytuacji pojawia się pytanie – gdzie przedsiębiorca powinien dokonywać rozliczeń? I jak zrobić to poprawnie, gdy większość zysków pochodzi ze zleceń wykonanych za granicą? Prawidłowa obsługa polskich firm w Niemczech jest kluczowa dla spokojnego prowadzenia działalności w tym kraju. Czy mając firmę w Polsce, można pracować w Niemczech? Wyjaśniamy!

Działalność w Polsce a praca w Niemczech

Działalność gospodarczą w Polsce a praca w Niemczech, czy to da się pogodzić? Podejmowanie decyzji o podjęciu pracy za granicą, zwłaszcza w Niemczech, jest ważnym krokiem w życiu zawodowym wielu Polaków. Niemiecki rynek pracy oferuje szeroki zakres możliwości zatrudnienia, atrakcyjne warunki finansowe oraz rozwój kariery. Niemniej, dla niektórych może to być decyzja trudna do podjęcia, zwłaszcza gdy mają oni już stabilną sytuację zawodową w Polsce. Z drugiej strony, prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Polsce to również popularna opcja dla wielu przedsiębiorczych osób. Polski rynek oferuje wiele możliwości rozwoju biznesu, wsparcie dla przedsiębiorców oraz rosnące perspektywy ekonomiczne. Dla tych, którzy cenią sobie samodzielność i chcą rozwijać własny pomysł na biznes, Polska może być atrakcyjnym miejscem do działania. Ostatecznie własna działalność w Polsce a praca w Niemczech zależy od indywidualnych preferencji, celów zawodowych i życiowych, a także od analizy korzyści i wad związanych z obiema opcjami.

Praca w Niemczech a działalność gospodarcza w Polsce – ZUS

Działalność gospodarcza w Polsce a ubezpieczenie w Niemczech? A może odwrotnie? Polski ZUS i praca w Niemczech? Dla wielu przedsiębiorców w Polsce kwestie związane z ubezpieczeniem społecznym takie jak składki ZUS, odgrywają kluczową rolę w codziennej działalności. Jednakże, dla osób pracujących w Niemczech istnieją inne systemy ubezpieczeń, które mogą wymagać zrozumienia i dostosowania się do nich. Czy wiesz, jakie są różnice między systemem ZUS a niemieckim systemem ubezpieczeń społecznych? Jakie są wymogi dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dla przedsiębiorców w Niemczech? W dalszej części tekstu przyjrzymy się tym zagadnieniom z perspektywy praktycznej, aby lepiej zrozumieć, jak prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce może wpłynąć na Twoje obowiązki ubezpieczeniowe w Niemczech, oraz jak należy się przygotować, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Rejestracja polskiej firmy w Niemczech

Praca w Niemczech a działalność gospodarcza – jak to sformalizować? Założenie własnej działalności gospodarczej często jest bardzo kuszącą opcją dla osób wykonujących swoje obowiązki na terenie Niemiec. Jako polska firma jednoosobowa w Niemczech masz możliwość większego zarobku niż osoby podlegające normalnemu stosunkowi pracy. W tym celu wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce lub w Niemczech i mieć zlecenie od niemieckiego zleceniodawcy. Bardzo szybko przekonasz się o korzyściach płynących z tego rozwiązania – przede wszystkim związanych z Twoimi zyskami. To, co sprawia, że wiele osób nie podejmuje się założenia własnej działalności gospodarczej i świadczenia usług w Niemczech, jest niewiedza, jak i gdzie ją zarejestrować, nieprzejrzyste przepisy oraz jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych.

Samozatrudnienie jako polska firma w Niemczech a jego koszty to kolejna ważna kwestia. Niemieckie prawo podatkowe nakłada na osoby decydujące się na nie obowiązek rozliczania się z fiskusem na terenie Niemiec, co dotyczy także polskich firm, które świadczą tam usługi. Obowiązek rozliczeniowy należy spełnić samemu, gdyż zleceniodawca nie jest już pracodawcą, a jedynie kontrahentem.

Polska firma w Niemczech – jakie dokumenty?

Jeżeli zdecydujesz się na samozatrudnienie w Niemczech, musisz przestrzegać przepisów, które obowiązują w tym miejscu – a więc to w Twojej gestii leży rozliczenie się z wykonanej pracy z niemieckim Urzędem Skarbowym oraz to Ty ponosisz odpowiedzialność za terminowe i poprawne odprowadzanie podatków. Polska firma w Niemczech musi więc wiedzieć, jakie dokumenty składać i w jakich terminach.

Rejestracja polskiej firmy w Niemczech – korzyści

Każdy polski przedsiębiorca, który podejmuje się samozatrudnienia, ma dwie możliwości – może wybrać rejestrację polskiej firmy w Niemczech albo założyć ją w kraju, w którym chce świadczyć usługi. W ostatnich latach coraz więcej obcokrajowców decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ podatki, do których płacenia jest zobowiązana firma w Niemczech, mogą okazać się o kilka procent niższe niż te w Polsce, a mniejsze koszty działalności są zawsze kuszące. Musisz mieć jednak świadomość, że rejestracja polskiej firmy w Niemczech może być utrudniona – szczególnie dla osoby, która nie miała wcześniej styczności z językiem oraz nie ma niezbędnej wiedzy na temat prawa, procedur, oraz obowiązków ciążących na niemieckim przedsiębiorcy.

Polska działalność w Niemczech

Jeżeli natomiast rozważasz założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce a wykonywanie pracy za granicą, na terenie Niemiec, musisz pamiętać o obowiązku rejestracji podatkowej w niemieckim Urzędzie Skarbowym w celu uzyskania numeru podatkowego. Następnie po zrealizowaniu zlecenia należy rozliczyć się z niemieckim fiskusem z uzyskanych dochodów. Rejestracja podatkowa jest obowiązkowa dla polskich firm działających na terenie tego państwa, więc nie sposób jej uniknąć. Możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej i razem ze specjalistą znaleźć odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

Ubezpieczenie społeczne polskiej firmy w Niemczech – regulacje unijne

Wspólnotowe uregulowania obowiązujące w zakresie obligatoryjnych ubezpieczeń społecznych gwarantują obywatelom UE, w tym także indywidualnym przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium więcej niż jednego państwa członkowskiego, podleganie ustawodawstwu tylko jednego z nich. Jak ustalić, w jakim kraju się ubezpieczasz? Reguła podstawowa określa w rozporządzeniu, że osobę wykonującą w państwie członkowskim pracę na własny rachunek obowiązuje ustawodawstwo tego kraju. Zatem ma tu znaczenie jedynie faktyczne miejsce wykonywania czynności wchodzących w zakres prowadzonego przedsiębiorstwa, a nie siedziba, która może znajdować się w Polsce.

W praktyce to właśnie ta zasada jest przyczyną problemów polskich przedsiębiorców. Jeżeli mieszkasz w Polsce i otworzyłeś działalność gospodarczą w Niemczech i tam świadczysz usługi – podlegasz pod niemieckie przepisy w zakresie zabezpieczenia społecznego – tu sytuacja jest oczywista i nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jeżeli jednak mieszkasz w Polsce i działalność gospodarcza również jest założona w Polsce, ale usługi wykonujesz za granicą – podlegasz pod niemieckie przepisy.

Zatrudnienie w Niemczech a działalność w Polsce. Ubezpieczenie społeczne – wyjątek od reguły

Zapisany jest w art. 14 ust. z rozporządzenia wykonawczego i dopuszcza, aby podmiot, który wykonuje prace na własnej działalności gospodarczej w danym państwie członkowskim, wyjeżdżając do innego kraju Unii Europejskiej, nadal podlegał ustawodawstwu w tym przypadku – polskiemu. Wyjątek ten obowiązuje tylko tego przedsiębiorcę, którego przewidywany czas pracy nie przekracza 24 miesięcy i prowadzi znaczną część działalności na terytorium państwa członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę. Jeżeli dana osoba chce płacić ZUS w ojczyźnie przez okres prowadzenia działalności za granicą, powinna:

  • w kraju siedziby przedsiębiorstwa prowadzić działalność od pewnego czasu przed dniem, od którego zamierza rozpocząć świadczenie pracy na terytorium innego państwa,
  • w każdym okresie prowadzenia tymczasowej działalności w innym państwie członkowskim niż w Polsce spełniać w miejscu, w którym znajduje się siedziba, wymogi konieczne do jej prowadzenia, pozwalające na jej ponowne podjęcie – czyli utrzymywać infrastrukturę niezbędną do pracy po powrocie do Polski przez cały okres działania za granicą,
  • prowadzić działalność na własny rachunek w Polsce przez co najmniej 2 miesiące przed przeniesieniem jej za granicę,
  • udokumentować jej prowadzenie fakturami, rachunkami lub umowami.

Działalność gospodarcza w Niemczech a praca w Polsce. Czy to się opłaca? Samozatrudnienie ma wiele zalet – po odliczeniu wszystkich kosztów okazuje się, że przedsiębiorca zarabia dużo więcej za świadczenie tej samej usługi, niż osoba zatrudniona na zasadzie stosunku pracy. Polska jednoosobowa firma w Niemczech to niezaprzeczalnie zysk finansowy dla tego, kto się podejmuje takiego rozwiązania. Jednakże wiąże się z mnóstwem obowiązków prawnych oraz podatkowych, które mogą być trudne do zrealizowania przez kogoś niedoświadczonego. Dlatego, jeżeli zamierzasz rozpocząć działalność w Niemczech, możesz się z nami skontaktować. Nasza kancelaria JLT – Jadżyn Legal & Tax specjalizuje się właśnie w zakresie pomocy polskim firmom, które chcą rozpocząć oferowanie swoich usług w tym kraju. Niestety bariera językowa oraz brak rzetelnych informacji mogą być przeszkodą nie do pokonania, dlatego skorzystanie z pomocy kancelarii może ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Sprawdź ofertę:

Przeczytaj popularne artykuły:

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań