Jak uzyskać Freistellung?

Freistellung – co to jest, jak go uzyskać i jakie dokumenty będą do tego potrzebne, o tym opowiemy w tym artykule krok po kroku. Jeżeli prowadzisz firmę, która świadczy usługi budowlane na terenie Niemiec, na pewno masz świadomość konieczności opłacenia Bauabzugsteuer. Jest to podatek od usług budowlanych, obowiązujący podmioty wykonujące tego rodzaju prace na terenie kraju. Takimi robotami według niemieckiego prawa są wszystkie działania służące tworzeniu, modernizowaniu, usuwaniu budowy, a także czynności związane z naprawą instalacji gazowych i elektrycznych. Zastanawiasz się, czy Ty również musisz opłacać ten podatek? Chcesz go obniżyć? Dowiedz się, jak uzyskać Freistellungsbescheinigung dla polskiej firmy!

Freistellung - jak uzyskać? Usługi budowlane - zwolnienie z niemieckiego podatku w urzędzie skarbowym

Freistellung – co to jest?

Niemieckie Freistellungsbescheinigung to zaświadczenie, które wydawane jest przez niemiecki urząd skarbowy. Dzięki niemu płatnik zostaje zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od usług budowlanych. Jeżeli wykonujesz tego rodzaju prace na terenie kraju ościennego, podlegasz 15-procentowemu opodatkowaniu. Dotyczy to wszystkich tych, którzy zlecają usługi i są przedsiębiorcami w myśl §2 Umsatzsteuergesetz, czyli niemieckiej ustawy o podatku od towarów i usług. Jest on pobierany przez zleceniodawcę, potrącającego określoną kwotę z faktury i jest odprowadzany do urzędu skarbowego. Jeżeli zleceniobiorca nie przedstawi aktualnej kopii Freistellung, zostanie mu odliczona odpowiednia kwota z wynagrodzenia w celu opłacenia podatku. Kto ma obowiązek uiszczania tych należności?

 • wszystkie osoby prawne prawa publicznego,
 • rolnicy i leśnicy płacący podatek ryczałtowy,
 • przedsiębiorcy dokonujący wyłącznie transakcji zwolnionych z podatku,
 • niewielkie firmy zgodnie z §19 Umsatzsteuergesetz,
 • przedsiębiorstwa, dla których były wykonywane prace budowlane.

Freistellung – jakie warunki należy spełnić?

Kto może uzyskać zwolnienie z zapłaty podatku? Przedsiębiorca, który nie ma siedziby w Niemczech, otrzyma decyzję od właściwego urzędu o braku konieczności uregulowania Bauabzugsteuer, jeżeli uprzednio wykaże, że:

 • wypełnił wszystkie swoje obowiązki podatkowe na terenie kraju, zgodnie z obowiązującymi w nim przepisami,
 • nie ma do zapłacenia w tym państwie żadnych podatków związanych z prowadzeniem działalności. Jest to możliwe, gdy zleceniodawca prowadzi krótkoterminową działalność gospodarczą – czyli zakłada spółkę osobową w celu wykonania pojedynczego przedsięwzięcia,
 • firma lub spółka cywilna nie przekracza kwoty wolnej od wyżej wspomnianego podatku. Wartość usług budowlanych w ciągu roku kalendarzowego nie może wynosić więcej niż 5000 euro. Powyżej tej kwoty firma ma obowiązek opłacenia tzw. Bauabzugsteuer.

Freistellung – jak uzyskać?

Opłacanie podatku w kraju, w którym wykonywane jest zlecenie, może znacząco obciążyć budżet Twojej firmy. Istnieje możliwość uniknięcia tej niekomfortowej sytuacji. Jak uzyskać Freistellung? Aby otrzymać decyzję o zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku, zleceniobiorca musi złożyć pisemny wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech w urzędzie skarbowym, o ile dokonał rejestracji. Jeżeli jeszcze nie został przyznany numer identyfikacji podatkowej, należy uprzednio złożyć wniosek o wydanie decyzji wraz z doręczeniem kwestionariusza rejestracji.

Oczekiwanie na rozpatrzenie dokumentacji w większości przypadków trwa do 1 miesiąca i wydawane jest na czas określony. Freistellung można odnowić, co związane jest z koniecznością złożenia przez przedsiębiorcę szeregu dodatkowych dokumentów, powiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku sprawdzane jest, czy wnioskujący nie wykonuje prac na terenie kraju dłużej niż 183 dni w ciągu roku – jeżeli przekroczy tę liczbę, zostanie na niego nałożony obowiązek odprowadzania zaliczek na poczet podatku dochodowego.

Freistellung – jak odzyskać pieniądze?

A co, jeżeli doszło już do zapłaty podatku z zysków Twojej firmy budowlanej? Zleceniodawca ma obowiązek dokonać 15% potrącenia od świadczenia wzajemnego oraz jego zgłoszenia i odprowadzenia do 10 dnia następnego miesiąca we właściwym Urzędzie Skarbowym – jeżeli w odpowiednim czasie nie zostanie mu dostarczona czytelna kopia poświadczenia o zwolnieniu z obowiązku odprowadzania podatku, czyli Freistellung. Najlepiej nie dopuszczać, żeby wspomniana sytuacja zaistniała. Aby otrzymać zwrot niemieckiego podatku, pozostaje złożyć wniosek w odpowiednim dla siebie urzędzie skarbowym.

Za każdym razem podatek od usług budowlanych zostanie naliczony niemieckim przedsiębiorcom na poczet zaliczek za rok, w którym zostały wykonane zlecenia. Jednakże, w przypadku zagranicznych firm pieniądze zostają na żądanie zwrócone. Najpierw jednak musisz udowodnić, że jesteś rezydentem danego kraju poprzez złożenie potwierdzenia z organu podatkowego. Dokumenty o zwrot podatku muszą być wypełnione zgodnie z oficjalnie ustalonym wzorem, najpóźniej do końca drugiego roku kalendarzowego po wykonaniu zlecenia.

Freistellung – uzyskaj zwolnienie lub odzyskaj podatek od usług budowlanych z JLT

Proces odzyskiwania funduszy lub ubieganie się o zwolnienie z opłacania podatku są skomplikowane, szczególnie gdy pojawia się bariera językowa, a wszelkie formalności musisz dopełnić w obcym kraju. W takiej sytuacji często dochodzi do pomyłek oraz błędów, które w konsekwencji mogą zaprzepaścić możliwość otrzymania zwrotu podatku lub uniknięcia jego płacenia. Wówczas lepiej poprosić o profesjonalną pomoc kompetentny oraz doświadczony zespół, który zajmuje się takimi problemami na co dzień. Pomagamy w złożeniu wniosku o zwolnienie z podatku od usług budowlanych w Niemczech i uzyskaniu Freistellung dla polskiej firmy. 

U nas znajdziesz fachową pomoc prawną, podatkową oraz księgową. Rozwiejemy też Twoje wątpliwości – nie tylko te związane z podatkami, ale również w zakresie:

 • prawa pracy – pomagamy zatrudnić pracowników oraz uregulować ich wszystkie prawa, oraz obowiązki zawierając je w przygotowanych przez nas umowach,
 • nieruchomości – kupno nieruchomości może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego zapewniamy wsparcie również w tej kwestii. Pomożemy w nabyciu, zbyciu oraz przy procesie budowlanym,
 • windykacja w Niemczech i sprawy sądowe – zapewniamy wsparcie w czasie procedury sądowej oraz postępowania egzekucyjnego i walczymy do końca, by odzyskać pieniądze.

Nasza obsługa firm w Niemczech to działanie kompleksowe. Kancelaria JLT – Jadżyn Legal & Tax specjalizuje się w wyszukiwaniu najlepszych rozwiązań dla polskich przedsiębiorców, którzy z powodzeniem podbijają rynek zachodniego sąsiada. W razie wątpliwości można się z nami skontaktować – odpowiemy tak szybko, jak tylko się da.

Przeczytaj popularne artykuły:

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań