VerpackG czyli rejestr opakowań w Niemczech – zmiany od 1 lipca 2022 r.

VerpackG Lucid rejestr opakowań w Niemczech
VerpackG Lucid rejestr opakowań w Niemczech

VerpackG to niemiecka ustawa, która reguluje kwestie opakowań w Niemczech. Niemieckie przepisy mają na celu zapewnienie, że producenci i sprzedawcy towarów w opakowaniach zajmą się kwestią utylizacji opakowań. Stworzony został specjalny rejestr LUCID, w którym powinien być zarejestrowany każdy, kto wprowadza na rynek niemiecki opakowania. Od lipca 2022 r. wprowadzono zmiany i nałożono nowe obowiązki na wszystkie firmy sprzedające do Niemiec.


Zmiany w VerpackG od 1 lipca 2022 r.

Do tej pory obowiązek rejestracji w LUCID miały firmy, które dostarczały towary w Niemczech do końcowego odbiorcy prywatnego. Czyli mówiąc w skrócie sprzedawcy w segmencie B2C. Towar musiał trafiać do konsumenta, który w założeniu otrzymane opakowanie wyrzucał do swojego przydomowego śmietnika. Sprzedawca (np. sklep internetowy z Polski) zobowiązany jest nie tylko do rejestracji w LUCID, ale do zawarcia umowy z firmą z podwójnego systemu utylizacji odpadów. Zawarcie umowy z firmą z podwójnego systemu wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Sama rejestracja w LUCID jest bezpłatna.Więcej o VerpackG i LUCID można przeczytać w następujących artykułach:

Opakowania w Niemczech VerpackG – rejestracja LUCID

VerpackG – ustawa o opakowaniach – rejestracja w LUCID

Od 1 lipca 2022 r. rozszerzono obowiązki VerpackG na wszystkie podmioty wprowadzające opakowania na teren Niemiec. Chodzi w szczególności o opakowania wykorzystywane w przemyśle czy pomiędzy firmami. Są to opakowania transportowe i zbiorcze, które nie trafiają do odbiorcy końcowego.

Przykład:

Firma z Polski produkuje części do maszyn. Części te wysyłane są do niemieckiej fabryki. Części opakowane są w folię ochronną oraz styropian, a także drewniane skrzynie. Opakowania części nie wychodzą poza fabrykę w Niemczech, nie są przekazywane dalej w procesie produkcyjnym. Firma ma obowiązek rejestracji w LUCID od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r. polskie firmy, które wprowadzają opakowania inne niż trafiające do końcowego odbiorcy prywatnego mają obowiązek rejestracji w LUCID. Nie mają jednak obowiązku zawierania umowy z podmiotem z dualnego systemu. Firmy wprowadzające opakowania transportowe lub zbiorcze (np. w przemyśle, handlu, B2B) powinny zapewnić utylizację opakowań. VerpackG nie przewiduje tutaj konkretnych obowiązków, dobór odpowiednich środków pozostawia producentom lub sprzedawcom. Mogą oni przykładowo bezpłatnie odebrać opakowania lub odpady po nich od zamawiającego lub np. umówić się z odbiorcą, że to on zajmie się utylizacją. Warto zatem w łańcuchu dostaw do Niemiec odpowiednio ukształtować warunki dostawy, tak aby obowiązki przeszły na kupującego. Będąc na miejscu łatwiej i taniej jest dla niego zutylizować opakowania, niż dla polskiej firmy organizować ich odbiór zagranicą.

Rejestracja w LUCID jest jednorazowa i bezpłatna. Wymaga podania podstawowych danych. Zaniechanie tego obowiązku grozi wysokimi karami. Nowe przepisy powinny wziąć pod uwagę w szczególności polskie firmy, które sprzedają towar do Niemiec. Chodzi głównie o firmy produkcyjne, przemysłowe, sprzedawców hurtowych, dostawców do niemieckich sklepów. Sprzedawcy w handlu detalicznym te obowiązki już mieli od 2019 r.

VerpackG a platformy sprzedażowe

Kolejną zmianą jest nałożenie na platformy sprzedażowe w Niemczech (np. Amazon, eBay, Zalando) obowiązku weryfikacji, czy dany sprzedawca zarejestrował się w LUCID. Jeżeli sprzedawca nie poda swoich danych rejestracyjnych z LUCID, to platformy sprzedażowe mają blokować konta sprzedawców. W ten sposób przepisy VerpackG mają mieć pełniejsze stosowanie, ponieważ spora część sprzedawców z zagranicy sprzedaje za pośrednictwem tego rodzaju platform. Zatem to teraz Amazon czy eBay będą weryfikować sprzedawców.

Jak możemy pomóc?

Jeżeli potrzebują Państwo wsparcia w kwestiach związanych z nowymi regulacjami o opakowaniach w Niemczech, to kancelaria JLT służy Państwu pomocą. Pomożemy przy sprawdzeniu, czy w ogóle podlegają Państwo pod nowe obowiązki o opakowaniach w Niemczech. Następnie zapewnimy wsparcie przy ustaleniu, jakie opakowania należy zgłosić w Niemczech. Możemy przeprowadzić Państwa firmę przez proces rejestracji w Centralnym Rejestrze Opakowań (rejestracja do LUCID, rejestracja opakowań w Niemczech), w składaniu deklaracji o spodziewanej ilości opakowań oraz rocznych deklaracji o faktycznej ilości opakowań. Pomożemy również w znalezieniu podmiotu uczestniczącego w podwójnym systemie, w którym powinni Państwo uczestniczyć.

Przeczytaj popularne artykuły:

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań