Jak dostać niemiecki NIP?

Podpowiadamy jak uzyskać NIP niemiecki, gdy pracujesz w Niemczech lub zamierzasz prowadzić tam własną działalność. W każdym kraju administracja państwowa nadaje obywatelom różne numery identyfikacyjne, z których korzystają podczas załatwiania spraw urzędowych. Jednym z nich jest właśnie NIP, czyli numer identyfikacji podatkowej. Posiadają go zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. W Polsce został on wprowadzony w 1995 roku, a u naszych zachodnich sąsiadów w roku 2007. Numery są indywidualne, a każda cyfra w nich ma ściśle określone znaczenie, np. pierwsze identyfikują urząd skarbowy, który go nadaje, a ostatnia ma rolę kontrolną, dzięki, której można sprawdzić poprawność całości numeru. Dowiedz się, jak uzyskać numer identyfikacji podatkowej w Niemczech.

NIP w Niemczech — kiedy jest potrzebny?

Tzw. Steuernummer to odpowiednik polskiego NIP. Niemcy używają go podczas składania rozliczenia rocznego dochodu. Jeżeli podatnik jeszcze go nie posiada to Finanzamt, czyli tamtejszy urząd skarbowy nada mu go automatycznie. Pracownicy zatrudnieni w ramach umów o pracę podają pracodawcom swoje numery identyfikacji podatkowej, by mogli przygotować konieczną dokumentację podatkową.

O uzyskaniu własnego numeru NIP w Niemczech muszą pamiętać też przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione. Zdarza się, że dla działalności gospodarczej otwartej końcem roku, Steuernummer może zostać nadany z chwilą złożenia rozliczenia podatkowego. Firmy potrzebują numeru identyfikacji podatkowej nie tylko podczas składania deklaracji podatkowych, ale i do wystawiania faktur i wszelkich kontaktów z urzędem skarbowym.

Jak uzyskać NIP niemiecki?

Steuernummer, inaczej nazywany też Steuer-Identnummer lub St-Nr. jak już wspomnieliśmy powyżej, jest nadawany analogicznie jak polski numer NIP przez urzędy skarbowe. Można wyróżnić dwie formy jego uzyskania przez obywateli Polski w zależności od ich statusu jako podatnika:

  • pracownik zatrudniony na umowę o pracę pozyskuje numer NIP za pośrednictwem pracodawcy. Zgłasza go on do odpowiedniego urzędu, który następnie nadaje mu numer identyfikacji podatkowej,
  • osoba prowadząca własną działalność gospodarczą i uzyskująca dochód w ramach samozatrudnienia musi sama złożyć wniosek o nadanie jej numeru NIP. Gdyby spotkała się z odmową, co zdarza się przy niektórych branżach lub gdy wniosek zostanie zgłoszony w ostatnich tygodniach roku, NIP firmy w Niemczech zostanie jej nadany podczas rozliczenia dochodowego.

Ponadto niemiecki urząd skarbowy nadaje automatycznie numer identyfikacji podatkowej firmom, które rejestrują się tam, jako płatnicy VAT.

Ważne! Każda osoba, która co najmniej raz załatwiała jakąś swoją sprawę w tamtejszym urzędzie skarbowym ma już nadany  NIP. Jak sprawdzić numer identyfikacji podatkowej w Niemczech? Przedsiębiorcy mogą znaleźć swój numer podatkowy na piśmie otrzymanym z urzędu. Gdy natomiast chcą znaleźć Steuernummer innej firmy, najszybciej zrobią to na jej stronie internetowej, zaglądając do zakładki z danymi kontaktowymi.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę odnajdą swój NIP na zaświadczeniu o zarobkach otrzymanym od pracodawcy lub w decyzji o wysokości podatku za ubiegły rok rozliczeniowy. Jeżeli pracownik nie ma dostępu do tych dokumentów może złożyć wniosek o podanie mu niemieckiego NIP-u do urzędu skarbowego, który odpowie mu w czasie wynoszącym do 8 tygodni.

Jak wygląda NIP w Niemczech i ile trzeba na niego czekać?

Jak wygląda numer identyfikacji podatkowej w Niemczech? Jest to liczba składająca się z 10 albo 11 cyfr zapisywanych w formacie 11/222(2)/333(3) 4. Może też występować ujednoliconym formacie federalnym – 30 12 0 34567890. Dwie pierwsze cyfry to kod kraju związkowego siedziby urzędu skarbowego. Kolejne trzy lub cztery cyfry oznaczają rejon, w którym leży dana placówka skarbowa, a następne to indywidualny numer identyfikacyjny podatnika. Ostatnia jest cyfra kontrolna, wyliczana na podstawie poprzednich cyfr.

Nadawany podczas rejestracji działalności NIP firmy w Niemczech tamtejszy Finanzamt przesyła pocztą w czasie od 2 do 4 tygodni. W razie opóźnienia podatnicy mogą kontaktować się telefonicznie lub osobiście z lokalnym urzędem skarbowym. Steuernummer dla przedsiębiorcy nie jest nadawany raz na zawsze jak w przypadku podatnika będącego osobą fizyczną. Jeżeli przeniesie siedzibę swojej firmy w miejsce, które podlega innemu urzędowi skarbowemu, otrzyma nowy niemiecki NIP.

Skorzystaj z pomocy prawnej i podatkowej Kancelarii JLT!

Niemiecki NIP muszą posiadać wszyscy prowadzący działalność gospodarczą w Niemczech. Przy jego wykorzystaniu możliwe są transakcje pomiędzy zarejestrowanymi tam firmami, a także wystawianie rachunków za lokalne usługi i sprzedaż.

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo w Niemczech i potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z uzyskaniem Steuernummer lub jakiegokolwiek innego wsparcia, skontaktuj się z naszą kancelarią. Obsługą firm w Niemczech zajmujemy się od wielu lat, pomagając naszym klientom w załatwianiu wszelkich formalności w tamtejszych urzędach.

Przeczytaj popularne artykuły:

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań