Wjazd do Niemiec – kwarantanna i nowe obowiązki

Kwarantanna w NiemczechNiemieckie władze, kierując się ustaleniami Instytutu Roberta Kocha, uznały od 17.10.2020 r.niektóre regiony Polski a od 24 października cały obszar Polski za obszar podwyższonego ryzyka w związku z epidemią SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności chodzi o województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie. Powraca kwarantanna dla wjeżdżających do Niemiec.


Od soboty, 17.10.2020 wjazd z tych regionów, a od 24.10 z całej Polski do Niemiec wiązać się będzie z obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Chodzi o osoby, które przebywały w tych regionach w ostatnich dwóch tygodniach przed wjazdem do Niemiec. Osoba podróżująca z Polski do Niemiec z obszarów ryzyka powinna niezwłocznie po przybyciu do Niemiec zgłosić się do miejscowych władz sanitarnych (Gesundheitsamt) oraz podać swoje dane na specjalnym formularzu.

Kwarantanny w Niemczech można uniknąć przedkładając władzom sanitarnym negatywny test na koronawirusa, nie starszy niż wykonany 48 godz. przed wjazdem do Niemiec. Test powinien być przeprowadzony metodą RT-PCR. Testy wykonane w polskich placówkach diagnostycznych są akceptowane w Niemczech.

Na powyższe regulacje powinni w szczególności zwrócić uwagę pracodawcy delegujący pracowników do Niemiec, a także osoby wyjeżdżające w ramach własnej działalności gospodarczej do Niemiec. Naruszenie zasad może spotkać się z wysokimi karami do 25.000 euro za naruszenie.

Dojazd do pracy a kwarantanna

Obowiązki dla pracowników transgranicznych dojeżdżających do pracy w Niemczech zależą od danego landu. Domyślnie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna po przyjeździe do Niemiec. Są jednak wyjątki w poszczególnych landach:

Saksonia – negatywny test (nie starszy niż 48h) albo (bez testu) pracownicy transportu, dojeżdżający regularnie do pracy i przebywający w Niemczech nie dłużej niż 24 godziny, osoby w krótkiej podróży służbowej, która jest konieczna i niemożliwa do przełożenia

Brandenburgia – negatywny test (nie starszy niż 48h) albo (bez testu) pracownicy transportu, dojeżdżający regularnie do pracy i przebywający w Niemczech nie więcej niż 5 dni, jeżeli przyjazdy są konieczne i niemożliwe do przełożenia

Berlin – negatywny test (nie starszy niż 48h), brak wyjątków dla dojeżdżających do pracy

Meklemburgia-Pomorze Przednie – brak wyjątków, nawet przy posiadaniu testu negatywnego, jednak urzędy zdrowia (Gesundheitsamt) mają zwalniać z obowiązku kwarantanny (potrzebna decyzja) regularnie dojeżdżających do pracy, którzy codziennie powinni składać pracodawcy/zleceniodawcy oświadczenie o braku symptomów choroby oraz raz w tygodniu wykonać test na obecność koronawirusa.

W czym możemy pomóc?

Kancelaria JLT zapewnia kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe dla firm, które delegują pracowników za granicę. Usługi doradztwa podatkowego świadczone są w ramach współpracy z zagranicznymi prawnikami i doradcami podatkowymi. W zależności od rodzaju sprawy zapewniamy wsparcie ze strony profesjonalnego specjalisty. Kancelaria JLT dokonuje również wszelkich zgłoszeń i formalności związanych z delegowaniem pracowników do innych krajów, w szczególności do Niemiec. Delegowanie pracowników za granicę to nasza specjalność.

Przeczytaj popularne artykuły:

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań