Koronawirus w Niemczech – dalsze informacje dla firm

Sytuacja z epidemią koronawirusa rozwija się dynamicznie. Poniżej informacje dot. rozwoju sytuacji z epidemią koronawirusa w Niemczech. Wiele polskich firm świadczących usługi na terenie tego kraju zastanawia się nad wysłaniem swoich pracowników lub rozważa wstrzymanie prac. Jak wygląda sytuacja i jak może ona wpływać na polskie firmy?


Liczba zakażonych

Zgodnie z danymi na 17 marca 2020 liczba zarażonych w Niemczech koronawirusem wynosi 8198 osób. Liczba ta zwiększa się o ok. 1.000 dziennie. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa to tylko dwanaście osób. Zwrócić należy uwagę, że śmiertelność w innych krajach oscyluje wokół 3-5 proc. W Niemczech ten odsetek jest znacznie niższy, jest to wynikiem dobrego stanu niemieckiej służby zdrowia.

Najgorzej sytuacja wygląda w landach zachodnich (Baden-Württemberg, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz) oraz w Bawarii. Stosunkowo mało przypadków zachorowań na koronawirusa jest we wschodnich Niemczech (poza Berlinem), czyli w Brandenburgii, Saksonii i Mecklenburg-Vorpommern. Poniżej mapa z aktualną sytuacją:

Koronawirus w Niemczech

Sytuacja na granicach

Po zamknięciu granic w niedzielę 15.03 pojawiły się wielokilometrowe korki na wjeździe do Polski. Czas oczekiwania na przekroczenie granicy to ponad 10 godzin. Utrudnia to pracę zwłaszcza tym firmom, które wysyłają pracowników do Niemiec na krótki, kilkudniowy okres. Z wyjazdem do Niemiec nie ma problemu. Niemcy zamknęły także swoje granice, ale nie z Polską. Niemieckie kontrole pojawiły się na granicy ze Szwajcarią, Francją, krajami Beneluxu i Danią. Dziś, 17.03 rząd zdecydował się na zwiększenie liczby przejść granicznych, na których można przekroczyć granicę niemiecko-polską,

Na granicy polsko-niemieckiej rozszerzony zostaje zakres ruchu na czterech drogowych przejściach granicznych: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec. Do tej pory był tam możliwy jedynie ruch pieszy. Teraz na trzech przejściach będzie możliwy ruch pieszy, osobowy i towarowy (na przejściach:  Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz oraz Zgorzelec). Natomiast na przejściu Gubin – Guben odbywać się będzie ruch pieszy i osobowy.

Przesyłki pocztowe do Niemiec

W związku z pandemią koronawirusa i wstrzymaniem ruchu lotniczego Poczta Polska wstrzymała przyjmowanie przesyłek pocztowych zagranicę. Utrudniło to znacznie kontakt polskim firmom z niemieckimi władzami, np. z urzędami skarbowymi. Od dziś 17.03 Poczta Polska wznowiła przyjmowanie przesyłek pocztowych do państw sąsiednich, w tym do Niemiec. Nie powinno być zatem już problemu z przesłaniem listu do Niemiec.

Wykonanie umowy z kontrahentem

Obecna sytuacja nie zwalnia polskich firm z wykonania swoich obowiązków umownych, np. wykonania umowy o roboty budowlane w terminie. Obecna sytuacja nie kwalifikuje się automatycznie jako siła wyższa, która przedłuża terminy do wykonania umowy lub stanowi podstawę do jej wypowiedzenia. Niewykluczone jednak, że w niektórych przypadkach takie okoliczności mogą uzasadniać powyższe, np. gdy całość załogi poddana jest kwarantannie. Zalecamy przyjrzenie się zawartym umowom i opracowanie odpowiedniej strategii. Powołanie się na siłę wyższą czy na nieprzewidziane wypadki często wymaga aktywnego działania ze strony wykonawcy, formalnego zawiadomienia zleceniodawcy itd. Nasza kancelaria służy Państwu pomocą przy analizie umów i wypracowaniu odpowiedniej strategii postępowania. Obecna sytuacja jest bezprecedensowa i o ile jeszcze dziś jest możliwe delegowanie pracowników do Niemiec i wykonywanie zleceń, to sytuacja może zmienić się z dnia na dzień. Warto być na to przygotowanym.

W czym możemy pomóc?

Kancelaria JLT zapewnia kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe dla firm, które delegują pracowników za granicę. Usługi doradztwa podatkowego świadczone są w ramach współpracy z zagranicznymi prawnikami i doradcami podatkowymi. W zależności od rodzaju sprawy zapewniamy wsparcie ze strony profesjonalnego specjalisty. Kancelaria JLT dokonuje również wszelkich zgłoszeń i formalności związanych z delegowaniem pracowników do innych krajów, w szczególności do Niemiec. Delegowanie pracowników za granicę to nasza specjalność.

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań