Kwarantanna dla pracowników wracających z Niemiec

Rząd zaostrza środki w walce z pandemią koronawirusa. W Polsce głośno mówi się o ograniczeniach w wyjściach z domu. Pozostawiono możliwość przemieszczania się w celach zawodowych. Bez żadnych zapowiedzi utrudniono jednak znacznie wyjazdy służbowe do krajów sąsiednich, w tym Niemiec. Po powrocie pracownika czeka go kwarantanna. Przepisy obowiązują od piątku, 27 marca 2020 r.


Jak było dotychczas?

Na podstawie przepisów dot. zagrożenia epidemicznego oraz zastępującego go rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii możliwe były wyjazdy służbowe do Niemiec bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie. Korzystały z tego nie tylko liczne firmy delegujące pracowników do Niemiec, ale także mieszkańcy rejonów przygranicznych, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w Niemczech. Nie obowiązywała ich kwarantanna.

Z tego wyjątku nie będzie można już korzystać. 24 marca 2020 r., późnym wieczorem, Minister Zdrowia wydał zmiany do rozporządzenia. Z pozoru niewielki zapis z tej zmiany (w § 2 w ust. 6 uchyla się pkt 1) wyłączy setki tysięcy osób z możliwości z pracy u naszych sąsiadów. Brak obowiązku kwarantanny pozostawiono jedynie w przypadku kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego. Zmiana obowiązuje od 27 marca.

Obowiązki firm delegujących pracowników do Niemiec – kwarantanna pracownika

Każda osoba powracająca z Niemiec, nawet jeżeli wyjazd miał charakter służbowy, ma obowiązek

1) przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o:

a) adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę,

b) numerze telefonu do kontaktu z tą osobą;

2) odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 14 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

Przypomnieć należy, że pracownikowi za czas kwarantanny należy się wynagrodzenie jak za czas choroby. Zatem przez pierwsze 33 dni (14 dni w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia), to pracodawca będzie ponosił koszty wynagrodzenia pracownika za czas kwarantanny.

Więcej o tych regulacjach pisaliśmy <<TUTAJ>> <<TUTAJ>>.

Rząd zaskoczył tym samym wszystkich pracodawców, którzy wysłali swój personel do Niemiec. Rozporządzenie wydano na kilka godzin przed końcem wtorku 24.03, a już od północy obowiązują nowe ograniczenia. Obowiązek kwarantanny istnieć będzie jednak od piątku, 27 marca.  Nowe ograniczenia nakładające obowiązek kwarantanny na pracowników (poza kierowcami) potrwają co najmniej do 11 kwietnia 2020 r. Tym samym rząd zafundował wszystkim pracownikom wysłanym do Niemiec kwarantannę, którą najpewniej przejdą w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Pracodawcy zechcą bowiem trzymać personel na miejscu w Niemczech jak najdłużej, by wykonać swoje zlecenia. Powrót do Polski oddelegowanych pracowników wyłączy ich przez kwarantannę na co najmniej 2 tygodnie.

Sytuacja w Niemczech

W Niemczech sytuacja się pogarsza. Zgodnie z danymi na dzień 24.03, godz. 10:00 w Niemczech jest już 33 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba zmarłych z powodu koronawirusa to 159 osób. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że ta liczba jest zaniżona i nie obejmuje przypadków osób zakażonych, które w wyniku infekcji zmarły na choroby współtowarzyszące. Polski Rząd zdaje się kopiować ten schemat i prowadzi na podobnej zasadzie statystyki osób zmarłych. W landach wschodnich, graniczących z Polską, sytuacja jest umiarkowanie dobra w porównaniu do landów zachodnich i południowych. Poniższa mapka pokazuje liczbę osób zakażonych na 100.000 mieszkańców:

Kwarantanna Niemcy JLT

W czym możemy pomóc?

Kancelaria JLT zapewnia kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe dla firm, które delegują pracowników za granicę. Usługi doradztwa podatkowego świadczone są w ramach współpracy z zagranicznymi prawnikami i doradcami podatkowymi. W zależności od rodzaju sprawy zapewniamy wsparcie ze strony profesjonalnego specjalisty. Kancelaria JLT dokonuje również wszelkich zgłoszeń i formalności związanych z delegowaniem pracowników do innych krajów, w szczególności do Niemiec. Delegowanie pracowników za granicę to nasza specjalność.

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań