Jednolity Plik Kontrolny

Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Dowiedz się, jakie obowiązki z nim są związane i kiedy będziesz musiał go stosować w swojej firmie.


Od 1 lipca 2016 duże przedsiębiorstwa zobowiązane są do przekazywania na żądanie organów podatkowych tzw. Jednolitych Plików Kontrolnych. Jednolity Plik Kontrolny (ang. Standard Audit File) jest to zbiór danych, tworzony za pomocą systemu informatycznego danego podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych. Wygenerowany plik (w formacie XML) powinien zawierać określone informacje o zdarzeniach gospodarczych za wskazany okres.

JPK posiada ustandaryzowany układ i format (schemat XML), który umożliwia jego łatwe przetwarzanie. Wprowadzone przepisy narzucają podatnikowi nie tylko określony format pliku, ale także ich strukturę i zawartość.

Póki co regulacje obejmują dużych przedsiębiorców. Nie oznacza to, że dodatkowe obowiązki nie zostaną nałożone na mniejsze firmy.

Mniejsze firmy (mikro, mali i średni przedsiębiorcy), mogą w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. przekazywać dane w formie JPK, ale nie jest to ich obowiązkiem. Natomiast od lipca 2018 r. mniejsze firmy będą już do tego zmuszone.

Jednak w pewnej części regulacje dotyczące JPK dotkną szybciej mniejszych przedsiębiorców, ponieważ już od 1 stycznia 2017 r. te firmy (mali i średni przedsiębiorcy) będą miały obowiązek przesyłania danych z ewidencji VAT w strukturze JPK. Póki co odetchnąć mogą jedynie mikroprzedsiębiorcy, ponieważ ten obowiązek obejmie ich dopiero z początkiem 2018 r.

Mikroprzedsiębiorcy to tacy, którzy w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

– zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników

– osiągnęli roczny obrót poniżej 2 mln EUR lub suma ich aktywów bilansu nie przekroczyła 2 mln EUR

Wprowadzenie JPK w firmie wiąże się z licznymi skomplikowanymi zagadnieniami z pogranicza prawa, podatków, księgowości i informatyki. Czasu na przygotowanie się dla mniejszych firm zostało już mało. Nie czekaj, jak masz pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami. Kancelaria JLT pomoże Twojej firmie.

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań