Naciąganie nowych przedsiębiorców

rejestr-zdjecie1

Przyszły przedsiębiorca, który zamierza podjąć działalność gospodarczą, powinien w pierwszej kolejności uzyskać wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG). Wszelkie czynności związane z wpisem w CEIDG są bezpłatne. Tak więc za rejestrację firmy, czy też późniejsze zmiany swoich danych, przedsiębiorca nie musi uiszczać żadnej opłaty. Informacja o tym fakcie jest też wyraźnie podkreślona na głównej stronie portalu CEIDG.

Po rejestracji firmy w CEIDG przedsiębiorca może się jednak zdziwić, jak otrzyma pismo podszywające się pod pismo urzędowe, w którym wzywany jest do zapłaty pewnej kwoty pod rygorem braku wpisu w rejestrze. Sam rejestrując swoją działalność gospodarczą otrzymałem dwa takie pisma. Nie tylko w mojej ocenie jest to próba wyłudzenia opłaty od nieświadomych przedsiębiorców.

Pisma tego rodzaju mają pewne cechy wspólne. Przede wszystkim nazwa podmiotu, który nas wzywa do zapłaty, ma nas wprowadzić w błąd co do tego, że pismo jest urzędowe i pochodzi od CEIDG. W nazwach użyte są zatem określenia jak “centralna ewidencja” lub “centralny rejestr”. Ta “ewidencja” lub “rejestr” odnosi się do firm lub działalności gospodarczej.

Adres podmiotu, który podszywa się pod urząd, jest w Warszawie, przy jednej z głównych ulic (np. Aleje Jerozolimskie lub Marszałkowska). Poza tym żadne inne dane wysyłającego pismo nie są ujawnione (firma, NIP, REGON itd.), co też może sugerować, że mamy do czynienia z organem administracji. Dodajmy do tego sygnaturę sprawy na piśmie, podaną podstawę prawną pisma oraz pieczątki w kolorze czerwonym i mamy do czynienia z pismem do złudzenia przypominającym urzędowe. Na jednej z pieczątek wskazano nawet, że pisze do nas “Departament Podmiotów Gospodarczych, Wydział Rejestracji”. Czy ktoś może mieć wątpliwości, co do “uczciwych” zamiarów firmy, która nam takie pismo przesyła?

Do pisma nawet jest dołączony druk do dokonania opłaty. Chodzi tutaj o różne kwoty w wysokości od 140 do 300 zł. Pomimo ostrzeżeń na stronie CEIDG oraz częstego nagłaśniania tego rodzaju spraw proceder ten kwitnie od kilku lat, o czym można łatwo przekonać się śledząc wpisy w Internecie. Oznacza to, że spora grupa przedsiębiorców jest jednak wprowadzana w błąd i opłatę uiszcza. Inaczej nie opłacałoby się firmom, w który w ten sposób naciągają przedsiębiorców, by wysyłać list do każdego nowego przedsiębiorcy.

Szanowni Przedsiębiorcy, proszę zatem o szczególną uwagę co do tego rodzaju pism. Pamiętajmy, rejestracja działalności gospodarczej jest obecnie bezpłatna.

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań