Nowa płaca minimalna w Niemczech w branży budowlanej w 2021

Płaca minimalna w NiemczechOd 1 stycznia 2021 r. wzrastają w Niemczech stawki minimalne w branży budowlanej. Dowiedz się, jaka płaca minimalna w Niemczech w budowlance obowiązuje od początku 2021 r.


Co zmieniło się w Niemczech?

Związki zawodowe pracowników i pracodawców w Niemczech zakończyły negocjacje dotyczące nowych stawek płacy minimalnej w branży budowlanej. Zmiany wprowadzone zostaną z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 r. Zatem za styczeń 2021 r. pracodawcy zobowiązani są zapłacić pracownikom z branży budowlanej wyższe stawki, według nowej taryfy. Stawki te obowiązują również polskie firmy budowlane, które delegują pracowników do Niemiec.

Branża budowlana ma szczególne stawki, które wyższe są od podstawowej stawki minimalnej (od 2021 r. podstawowa stawka wynosi 9,50 euro, od 1.07.2021 stawka ta wzrośnie do 9,60 euro). Stawki minimalne podawane są w kwotach brutto. Na poczet składki minimalnej pracodawca nie może zaliczać zwrotu kosztów pracownikowi (koszty przejazdu, koszty noclegu itd.). Stawka minimalna należna jest osobie wykonującej pracę bez względu na rodzaj umowy, na podstawie której została zatrudniona. Stawka minimalna powinna być zatem wypłacona nie tylko pracownikowi, ale także zleceniobiorcy czy osobie zatrudnionej na umowie o dzieło. Także pracownicy spoza UE (np. z Ukrainy) powinni otrzymać niemiecką stawkę minimalną, jeżeli wykonują pracę na terenie Niemiec.

Wysokość nowych stawek

W branży budowlanej płaca minimalna waha się w zależności od regionu, w którym będzie wykonywana praca: zachodnie landy (kiedyś RFN), wschodnie landy (kiedyś NRD) i Berlin mogą mieć różne kwoty.

Kwota minimalna od stycznia 2021 dla robotnika (pracownik niewykwalifikowany) wynosi we wszystkich regionach 12,85 euro (do końca 2020 stawka ta wynosiła 12,55 euro). Natomiast stawka minimalna dla pracownika wykwalifikowanego wynosi w landach wschodnich również 12,85 euro, w landach zachodnich 15,70 euro, a w Berlinie 15,55 euro (do końca 2020 te stawki wynosiły odpowiednio 12,55, 15,40 i 15,25 euro).

Podane kwoty są kwotami brutto.

Płaca minimalna w Niemczech w pozostałych branżach

W innych branżach (m.in. elektrotechniczna, opieka, dekarstwo) również wzrosły stawki. Z aktualnymi stawkami można zapoznać się <<TUTAJ>>. Płaca minimalna w Niemczech dotyczyć może wszystkich firm delegujących pracowników do Niemiec.

W czym możemy pomóc?

Kancelaria JLT dysponuje wieloletnim doświadczeniem w świadczeniu usług na rzecz polskich firm świadczących usługi w Niemczech. Przed wyjazdem polskiej firmy do Niemiec pomagamy przeanalizować wszystkie obowiązki związane z pracami w Niemczech, dobrać odpowiednią formę delegowania pracowników. Dokonujemy też wszystkich zgłoszeń w Niemczech niezbędnych przed i w trakcie wyjazdu. Pomagamy też przy wszystkich rozliczeniach podatkowych w Niemczech. Towarzyszymy polskim firmom w Niemczech od początku do końca projektu, załatwiając dla niej wszelkie formalności w Niemczech. Zaufaj naszemu doświadczeniu i skorzystaj z naszych usług. Zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj popularne artykuły:

Zapisz się na nasz newsletter!

Michał Jadżyn

radca prawny i doradca podatkowy

Rechtsanwalt und Steuerberater

JLT Jadżyn Legal & Tax

Poznań / Posen

JLT doradztwo prawne i podatkowe dla firm radca prawny i doradca podatkowy kancelaria Poznań