Kwestia rozliczenia podatku z Niemiec wzbudza wiele wątpliwości zarówno wśród osób, które wykonywały pracę w tym kraju, jak i przedsiębiorców świadczących swoje usługi na jego terytorium. Często nie mają oni pewności, jak prawidłowo przeprowadzić ten proces rozliczeniowy, a także czy mogą liczyć na zwrot podatku za pracę w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Innym istotnym aspektem, nad którym zastanawia się wielu Polaków, jest to, ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec oraz co może przyczynić się do skrócenia czasu oczekiwania na wpłynięcie tych pieniędzy na konto.
Jeśli Ty również wykonywałeś działalność zarobkową za naszą zachodnią granicą i zastanawiasz się, ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec, oraz co można zrobić, by pieniądze trafiły do Ciebie jak najszybciej, to informacje zawarte w dalszej części tego artykułu z pewnością Cię zainteresują.
Rozliczanie podatku z Niemiec – kogo dotyczy to zagadnienie?
Obowiązkowe rozliczeniem podatkowym w Niemczech objęte są różne grupy osób wykonujących legalną pracę zarobkową na terenie tego kraju lub prowadzących tam działalność gospodarczą i odprowadzających zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Konieczność rozliczenia podatku z Niemiec dotyczy m.in.:
- pracowników oddelegowanych do tego kraju przez firmę z Polski, którzy przekroczyli liczbę 183 dni pobytu na niemieckim terytorium (w przeciągu dowolnych 12 miesięcy),
- osób prowadzących działalność gospodarczą w Niemczech i świadczących usługi na terenie tego państwa,
- polskich pracowników wykonujących pracę na rzecz niemieckich firm na terenie Niemiec,
- polskich firm mających w Niemczech miejsce zarządu oraz świadczących tam prawie wszystkie usługi,
- pracowników tymczasowych delegowanych do pracy w niemieckich firmach przez polskie agencje pracy tymczasowej.
Warto w tym miejscu zadać pytanie: na co powinien zwrócić uwagę pracownik, który zastanawia się, czy jest on objęty obowiązkiem złożenia deklaracji rocznej w Niemczech? Wiele osób z Polski wykonujących pracę opodatkowaną Niemczech znajduje się bowiem w sytuacji, w której to pracodawca odprowadza za nich niemiecki podatek dochodowy (Lohnsteuer). Zwykle jest tak, że ten podatek przewyższa realne zobowiązania podatkowe pracownika. Z uwagi na to pracownik nie jest zobligowany do złożenia deklaracji rocznej w Niemczech. Istnieją jednak czynniki, które taki obowiązek na niego nakładają. Złożenie zeznania podatkowego jest konieczne w obliczu takich sytuacji jak np.:
- zawnioskowanie w stosunku do pracownika indywidualnej kwoty wolnej od podatku na podstawie wniosku o obniżenie podatku od pracy (Lohnsteuerermäßigungsantrag),
- pracownicy (małżonkowie) mają przyznane określone klasy podatkowe w Niemczech, tj. III/IV klasę podatkową lub IV/IV z faktorem,
- równoległe wykonywanie przez daną osobę pracy na rzecz dwóch lub więcej pracodawców w Niemczech,
- uzyskiwanie przychodów zwolnionych z podatku dochodowego w Niemczech – w kontekście obowiązku złożenia zeznania podatkowego w Niemczech należy wziąć pod uwagę świadczenia na kwotę powyżej 410 euro, do których zalicza się np. zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld), postojowe (Kurzarbeitergeld), chorobowe (Krankengeld), a także zasiłek wychowawczy (Elterngeld).
Należy zaznaczyć, że obowiązek złożenia rocznej deklaracji dotyczy również m.in. osób samozatrudnionych (Selbstständige), prowadzących działalność gospodarczą (Gewerbetreibende), rolników, emerytów, a także osób uzyskujących przychody z wynajmu w Niemczech, pod warunkiem, że ich przychody przekraczają podstawową kwotę wolną od podatku. W 2024 roku kwota ta wynosi 11 604 euro.
Dobrowolne rozliczanie podatku w Niemczech – czy może okazać się dobrą decyzją?
W przypadku osób, które nie zaliczają się do grona rezydentów podatkowych w Niemczech, czyli np. pracowników z Polski przebywających na terenie tego kraju przez okres krótszy niż 183 dni w ciągu dowolnych 12 miesięcy, nie występuje obowiązek składania rocznego rozliczenia podatku z Niemiec. Nie oznacza to jednak, że nie mają oni takiej możliwości. Wręcz przeciwnie, często zwyczajnie opłaca im się podjąć taki krok. Dowodem na to jest fakt, że w większości przypadków rozliczenie podatkowe w Niemczech otwiera drogę do otrzymania zwrotu podatku dochodowego, średnio w kwocie wynoszącej ok. 1000 euro.
Warto zauważyć, że w sytuacji gdy dana osoba nie jest objęta obowiązkiem rozliczenia podatkowego w Niemczech, to ma ona prawo do dobrowolnego złożenia deklaracji podatkowej w tym kraju w ciągu 4 lat. Jak należy to interpretować? Okres czterech lat oznacza, że rok 2020 może zostać rozliczony przez taką osobę aż do 31 grudnia 2024 roku.
Komu należy się zwrot podatku z Niemiec?
Pracodawcy będący płatnikami podatku dochodowego w Niemczech są zobowiązani do odprowadzania do właściwego urzędu skarbowego zaliczek od wynagradzenia pracowników. Dość standardową sytuacją jest to, że odprowadzane składki w ostatecznym rozrachunku okazują się zbyt wysokie w stosunku do rzeczywistych powinności podatkowych pracującej osoby. Jeśli taki stan rzeczy zaistnieje w przypadku konkretnego pracownika, to ma on prawo do ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec.
Ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec?
Naturalnie pojawiające się pytanie, które nurtuje wiele osób z Polski wykonujących pracę zarobkową w Niemczech lub prowadzących tam działalność gospodarczą, brzmi: ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec. Aby na nie odpowiedzieć, należy na wstępie wskazać, że urząd nie ma regulowanego przepisami konkretnego limitu czasowego na rozpatrzenie złożonej przez płatnika deklaracji. Praktyka pokazuje, że najczęściej czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec wynosi od trzech miesięcy do pół roku od momentu wysłania deklaracji do właściwego urzędu.
Od czego zależy czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec i jak wpłynąć na jego skrócenie?
Brak odgórnie ustalonego terminu, w jakim Finanzamt jest zobowiązany do zwrócenia podatku osobom rozliczającym się w Niemczech, rodzi pytanie dotyczące tego, jakie czynniki wpływ na to, kiedy dana deklaracja podatkowa zostanie rozliczona. Wraz z poszukiwaniem odpowiedzi na nie, warto również zastanowić się nad tym, co jako osoba dokonująca rozliczenia w Niemczech możemy zrobić, aby skrócić czas oczekiwania na zwrot podatku.
To, ile czeka się na zwrot z Niemiec, zależy od różnych czynników – najważniejsze z nich prezentujemy poniżej.
- Termin, w którym zostało dokonane rozliczenie – jedną z podstawowych kwestii determinujących długość czasu oczekiwania na zwrot podatku jest to, kiedy dana złożyła deklaracją podatkową. Podatnicy, którzy złożą swoje formularze wcześniej, np. na początku roku, mogą z dużą dozą pewności liczyć na to, że ich deklaracje zostaną rozpatrzone szybciej – nawet w kilka tygodni. Decyzja o złożeniu deklaracji pod koniec sezonu rozliczeniowego niesie za sobą ryzyko znacznego przedłużenia czasu oczekiwania na odpowiedź od Finanzamt oraz związanej z nią wypłaty zwrotu podatku. Może wtedy zdarzyć się się, że okres oczekiwania na zwrot podatku za pracę w Niemczech przekroczy pół roku.
- Poprawność i kompletność deklaracji – istotny wpływ na to, ile czeka się na zwrot z Niemiec, ma to, czy deklaracja będzie zawierać odpowiednio uszczegółowione dane oraz dołączone wszelkie niezbędne dokumenty. Niedociągnięcia w tym zakresie wiążą się z koniecznością odpowiedzi na różnego rodzaju pytania ze strony urzędników, co przedłuża całą procedurę związaną z uzyskiwaniem zwrotu podatku z Niemiec. Dlatego rozliczając się w kraju naszych zachodnich sąsiadów, warto zadbać o to, aby poprawnie sporządzić składaną deklarację, a także dołączyć do niej komplet dokumentów.
- Sposób złożenia deklaracji – w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się w Niemczech zachodzi konieczność złożenia deklaracji w formie elektronicznej. Osoby prywatne, np. pracownicy, dokonujący rozliczenia w Niemczech mogą na ten moment swoje zeznania w formie papierowej, jednak rekomendowanym rozwiązaniem w ich przypadku jest wybór formy elektronicznej. W znaczący sposób ułatwia ona cały proces rozpoznania sprawy przez Finanzamt i pozwala przyspieszyć zwrot podatku za pracę w Niemczech.
- Złożenie deklaracji we właściwym urzędzie oraz sprawne odpowiadanie na pytania ze strony urzędników – chcąc wpłynąć na skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku za pracę w Niemczech, należy dopilnować tego, aby deklaracja podatkowa została złożona we właściwym urzędzie oraz żeby jak najszybciej odpowiadać na pytania ze strony urzędników.
W jakim zakresie możemy pomóc?
Osoby zainteresowane pomocą w sprawach związanych z rozliczeniem podatkowym pracowników, kwestią zwrotu podatku z Niemiec oraz innymi zagadnieniami dotyczącymi prowadzenia firmy w Niemczech mogą skorzystać z usług, jakie świadczy Kancelaria JLT. Jesteśmy doświadczoną kancelarią prawno-podatkową, która specjalizuje się w prawie niemieckim. Od lat zapewniamy profesjonalne wsparcie dla działalności w Niemczech, kompleksowo pomagając Klientom w załatwianiu różnego rodzaju formalności w niemieckich urzędach. Zachęcamy do kontaktu w celu zapoznania się z naszą szczegółową ofertą.
Zapisz się na nasz newsletter!
radca prawny i doradca podatkowy
Rechtsanwalt und Steuerberater
JLT Jadżyn Legal & Tax
Poznań / Posen