Dowiedz się, kiedy powstanie obowiązek rejestracji do VAT w Belgii. Kiedy polska firma musi uzyskać belgijski numer podatkowy, jak wygląda rejestracja do VAT w Belgii i jakie wymogi należy spełnić.
Podatek VAT jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Zasady określające miejsce opodatkowania są uregulowane przepisami europejskich dyrektyw. Są one wspólne dla całej Unii Europejskiej. Przepisy belgijskiej ustawy o VAT są w tym zakresie zbieżne z polskimi przepisami. Polscy przedsiębiorcy, dokonując zakupów w Belgii lub sprzedając do Belgii, wystawiają najczęściej faktury ze stawką 0% lub taką fakturę otrzymują w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy / nabycia towarów. Są jednak sytuacje, w których powstanie obowiązek rejestracji do VAT w Belgii. Poniżej znajduje się przegląd najczęstszych sytuacji, w których polski przedsiębiorca będzie musiał uzyskać belgijski numer VAT (Taxe sur la Valeur Ajoutée, TVA).
Zasadą jest to, że rejestracja do VAT w Belgii będzie konieczna wtedy, gdy polski podmiot będzie zobowiązany do rozliczenia beglijskiego podatku VAT, czyli to na polskiej firmie będzie spoczywał obowiązek odprowadzenia belgijskiego podatku VAT. Chodzi o sytuację, w których ten obowiązek nie może być przerzucony na odbiorcę usługi / nabywcę towaru w ramach procedury reverse charge (odwrotne obciążenie).
Sytuacje, kiedy rejestracja do VAT w Belgii jest konieczna
Rejestracja do celów VAT w Belgii może okazać się obowiązkowa w następujących przypadkach:
Sprzedaż w Belgii na rzecz osób prywatnych
Przykład: Polska firma na targach meblowych w Belgii sprzedaje na rzecz odwiedzającego krzesło.
Sprzedaż z Belgii na rzecz osób prywatnych z innego kraju w UE
Przykład: Polska firma wysyłkowa ze swojego magazynu z Belgii wysyła towar do prywatnego klienta w Niemczech.
Sprzedaż z Belgii na rzecz przedsiębiorców z innych krajów UE w ramach sprzedaży wewnętrznej lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Przykład: Polska firma ma swój magazyn części zamiennych w Belgii i z tego magazynu dostarcza towar w Belgii dla holenderskiej firmy.
Przykład: Polska firma ma swój magazyn części zamiennych w Belgiii z tego magazynu wysyła towar do swojego klienta – firmy z Niemiec.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie w Belgii
Przykład: Polska spółka zamawia maszynę z Niemiec i podaje adres dostawy w Belgii.
Wykonanie prac budowlanych w Belgii na rzecz osoby prywatnej
Przykład: Firma z Polski buduje dom w Belgii na rzecz holenderskiej osoby prywatnej.
Wykonanie prac budowlanych w Belgii na rzecz podatnika niezarejstrowanego w Belgii
Przykład: Firma z Polski buduje biurowiec w Belgii na rzecz innej polskiej spółki, która nie jest zarejestrowana do VAT w Belgii.
Dokonanie importu na terenie Belgii
Przykład: Polska firma zamawia z Chin maszynę i odprawia ją w porcie w Belgii.
Dokonanie eksportu z terenu Belgii
Przykład: Polska firma ze swojego magazynu w Belgii wysyła towar do USA.
Sprzedaż wysyłkowa z Polski do Belgii powyżej rocznego limitu 35.000 euro
Przykład: Polska firma wysyłkowa sprzedaje w sprzedaży wysyłkowej z Polski do Belgii towary na rzecz konsumentów o łącznej wartości ponad 35.000 euro w roku kalendarzowym.
Przewóz osób przez terytorium Belgii
Przykład: Polska firma przewozowa świadczy usługi przewozu osób z Polski do Wielkiej Brytanii. Trasa przejazdu przebiega przez Belgię.
Ponadto w niektórych sytuacjach można dokonać dobrowolnej rejestracji, np. w przypadku świadczenia usług budowlanych w Belgii, które rozliczane są na zasadzie odwrotnego obciążenia lub w przypadku, gdy podatek naliczony w Belgii związany z prowadzoną działalnością będzie w określonej wysokości.
Procedura rejestracji
Jeżeli zajdzie jeden z przypadków opisanych powyżej i rejestracja do VAT w Belgii okaże się obowiązkowa, to właściwym organem dla firm nie mających siedziby w Belgii jest:
Contrôle TVA pour les assujettis Etrangers
Boulevard du Jardin Bo-tanique 50 bte 3625
18 ème étage R, B-1000 Bruxelles
contr.tva.bcae@minfin.fed.be
Należy wypełnić i przesłać wniosek do tego organu. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
- uzasadnienie powodu rejestracji (umowa o wykonanie usługi, umowa o magazyn, faktury itd)
- certyfikat rezydencji
- odpis z rejestru
- potwierdzenie rejestracji do VAT w kraju pochodzenia
- formularz 604A
- formularz IDT
- umowa z osobą, pod której adresem będzie możliwa kontrola przechowywanych dokumentów
W Belgii jest możliwość ustanowienia przedstawiciela podatkowego, który przejmie za polską firmę obowiązki związane z wypełnianiem obowiązków dot. podatku VAT w Belgii.
Obowiązki po rejestracji
Po dokonaniu rejestracji należy składać w Belgii deklaracje VAT. Zasadniczo składa się deklaracje miesięczne. Można wnioskować o składanie deklaracji kwartalnych, ale trzeba spełnić określone warunki.
W Belgii nie składa się rocznej deklaracji VAT, tak jak ma to miejsce np. w Niemczech.
Deklaracje składać można jedynie w formie elektronicznej przez portal Intervat.
Deklarację VAT w Belgii należy złożyć do 20 dnia następnego miesiąca po upływie okresu, za który składana jest deklaracja. W tym samym terminie należy uregulować VAT na konto właściwego organu w Belgii.
Przed dokonaniem czynności, która może spowodować obowiązek rejestracji do VAT w Belgii, warto wpierw zlecić szczegółową analizę podatkową, czy taki obowiązek w ogóle powstanie i jakie będą jego konsekwencje. Pozwoli uniknąć to sytuacji, gdy polska firma z opóźnieniem dokonuje rejestracji do VAT w Belgii. Spóźniona rejestracja może spowodować liczne, negatywne konsekwencje dla firmy. Dotyczy to w szczególności branży budowlanej. Warto wyjaśnić te kwestie ze specjalistą z zakresu kwestii polsko-belgijskich zanim obowiązek rejestracji powstanie.
Kancelaria JLT zapewnia kompleksowe wsparcie podatkowe dla firm. Zapraszamy do kontaktu.
Michał Jadżyn
radca prawny i doradca podatkowy
Rechtsanwalt und Steuerberater
JLT Jadżyn Legal & Tax
Poznań / Posen